Orman Yangınlarına Karşı Hava Destekleri: 75 Helikopter ve 22 Uçak

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Yeşil Sol Parti Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü’nün soru önergesine verdiği yanıtta, 2023 yılında Orman Genel Müdürlüğü’nün yangınlarla mücadele için 75 helikopter, 22 uçak ve 8 İnsansız Hava Aracı (İHA) kullandığını açıkladı.

Orman Yangınlarına Karşı Hava Destekleri: 75 Helikopter ve 22 Uçak
Yayınlama: 04.09.2023
32

Yeşil Sol Parti Milletvekili Hülakü, çiftçi kayıt sistemi, tarımsal destek miktarı, hayvan varlığı ve veteriner hekim sayısı gibi konuları içeren soru önergesini meclise sundu. Ayrıca kuraklık ve orman yangınlarına karşı alınan tedbirleri de sordu. Hülakü, Bingöl’deki orman yangınlarına müdahale için ne tür envanterlerin kullanıldığını ve Bingöl’deki yangınların boyutunu sordu.

Bakan Yumaklı, soru önergesine yanıtında şunları belirtti: “2022 üretim yılında Bingöl ilinde 4.625 çiftçi Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlıdır. 2015 yılında Bingöl iline verilen tarımsal destek miktarı 29 milyon 294 bin TL iken, 2023 yılında temmuz ayı itibariyle bu miktar 89 milyon 357 bin TL’ye yükselmiştir. Bingöl ilinde 67 veteriner hekim görev yapmaktadır.” Ayrıca Bakanlık olarak 2023 yılında orman yangınlarına karşı araç sayısını artırdıklarını belirten Bakan Yumaklı, 22 bin yangın işçisi ve 118 bin orman yangını gönüllüsünün yangın mücadelesine katıldığını ifade etti. Orman Genel Müdürlüğü’nün 2023 yılında 75 helikopter, 22 uçak ve 8 İHA ile orman yangınlarına müdahale ettiğini sözlerine ekledi. Kuraklıkla mücadele konusunda da bilgi veren Bakan Yumaklı, 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu ile Destekli Tarım Sigortaları sistemi olan TARSİM’in 2005 yılında kurulduğunu ve kuraklık riskinin 2017’de İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası ile teminat altına alındığını belirtti. 2021’de ise Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’na geçildiğini açıkladı. Üreticilere %60 devlet prim desteği ile Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası yaptırma imkânı sunulduğunu vurguladı. Ayrıca Bakanlık, iklim değişikliği ve çevresel faktörlerin olumsuz etkilerini azaltmak için Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı hazırladı. Bu plan kapsamında meteorolojik veriler, su kaynakları ve tarım alanlarının verimliliği düzenli olarak değerlendirilmekte ve tedbirler alınmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.