Görür, “Önlem Alınmazsa Çok Sayıda Can Kaybı Tehlikesi”

Jeoloji uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’nin depreme karşı dirençli hale getirilmediği takdirde daha güçlü afetlerle karşılaşmanın kaçınılmaz olduğunu ve çok sayıda can kaybının yaşanabileceğini ifade etti.

Görür, “Önlem Alınmazsa Çok Sayıda Can Kaybı Tehlikesi”
Yayınlama: 09.09.2023
44

Bingöl, Kuzey Anadolu Fayı ile Doğu Anadolu Fayı’nın kesişim noktasında yer alması nedeniyle birinci derecede deprem bölgesinde bulunuyor. Özellikle Yedisu Fayı ve Bingöl-Karlıova arasında 7 şiddetin üzerinde deprem olasılığı, birçok uzman tarafından dile getirilmektedir. Ancak, Bingöl’de depreme hazırlık çalışmalarının yetersiz olduğu belirtiliyor. Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından açıklanan listede 7’nin üzerinde deprem olabilecek iller arasında Bingöl de yer alıyor.

Prof. Dr. Naci Görür, Bingöl için sık sık deprem uyarıları yaparak yetkilileri önlem almaya çağırıyor. Görür, deprem öncesinde kentlerin depreme dayanıklı hale getirilmesinin önemli olduğunu vurguluyor. Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı uyarıda, “Deprem geldikten sonra yıkılan binaları yeniden inşa etmek ve insanları aç susuz bırakmamak yeterli değil. Önemli olan, deprem gelmeden önce şehirlerimizi depreme karşı güçlendirmek. Halkımız ve yöneticilerimiz, siyasilerden bu konuda talepte bulunmalıdır” ifadelerine yer verdi.

Formun Üstü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.