Emekli ve Memur Maaşları, Enflasyona Göre Belirlenecek

Emekli ve Memur Maaşlarına Yeni Düzenlemeler: Zam Oranları Hedef Enflasyona Göre Belirlenecek. Emekli maaşları ve memur maaşlarına yönelik yeni düzenlemeler geliyor.

Emekli ve Memur Maaşları, Enflasyona Göre Belirlenecek
Yayınlama: 10.09.2023
65
A+
A-

Emeklilere ek zam, en düşük emekli maaşı ve Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi konuları masaya yatırıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, maaşlara yapılacak zam oranlarının artık hedef enflasyona göre belirleneceğini açıkladı. Toplu sözleşme zammı sonrası emekliler için zam düzenlemesi gündemde önemli bir yer tutuyor.

Orta Vadeli Program’da tahminler ve hedefler belirlendi. Emekli maaşı zammı için Meclis’in açılması bekleniyor. Aynı zamanda asgari ücret, memur ve emekli zammı gibi ücret artışları için yeni bir sistem üzerinde çalışılıyor. Milyonlarca memur ve emekliyi ilgilendiren bu düzenlemeler, maaş hesaplamalarında değişiklik yapılacağını işaret ediyor. Artık ücret artışları, hedef enflasyona göre belirlenecek ve gerçekleşen değil, yapılacak dönemin enflasyonu baz alınarak artışlar uygulanacak. Bu şekilde enflasyonun etkisi azaltılmış olacak ve ücretler enflasyon karşısında daha fazla erimemiş olacak.

Orta Vadeli Program’da yılsonu enflasyon tahmini yüzde 65 olarak açıklandı. Buna göre 6 aylık enflasyon da yaklaşık olarak yüzde 38 olacak. Bu oran, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak ayı enflasyon artışını belirlerken, memurlar ve memur emeklileri için de fark ödeneceği anlamına geliyor. Verilecek refah payı ile birlikte emeklilerin zam oranlarının yüzde 50’yi aşması bekleniyor. Emekli ve memur zammı yılda iki kez belirleniyor. Ocak ve Temmuz aylarında SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon kadar artış alırken, memurlar ve memur emeklileri toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkını maaşlarında görüyorlar. Bu hesaplamalarda kullanılan parametre ise 6 ay sonundaki enflasyon oluyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları sonrasında hesaplamaların değişeceği işareti verilmiş oldu. Sabit gelirlilere, yani emeklilere ve memurlara gelecek zamlar, artık hedeflenen 6 aylık enflasyona göre belirlenecek. Bu şekilde emekliler ve memurlar, oluşacak enflasyon farkından etkilenmeyecek ve maaş artışları enflasyonun üzerinde kalacak. Ayrıca, refah payı uygulamasının devam edeceği de bekleniyor. 2023 yılı için özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklileri için Ekim ayında bir ara zamın gündemde olduğu belirtiliyor. Meclis açıldığında yapılacak düzenlemenin detayları Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe çalışması sonrasında netleşecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.