Yedisu ilçesinde lezzet festivali

Yedisu ilçesinde lezzeti ile büyük ilgi gören, coğrafi işaret belgesine sahip olan Yedisu Horoz Fasulye festivali düzenlendi.

Yedisu ilçesinde lezzet festivali
Yayınlama: 28.09.2023
91

Yedisu ilçesinde lezzeti ile büyük ilgi gören, coğrafi işaret belgesine sahip olan Yedisu Horoz Fasulye festivali düzenlendi.

Yedisu ilçesinde Kaymakamlık ve belediyenin işbirliği ile Yedisu Yatılı Bölge Ortaokulunun bahçesinde düzenlenen festivalde hasatlar sergilendi, ilçede en kaliteli fasulyeyi yetiştiren üretici Daimi Bakar’a ödülü  Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta tarafından verildi. Müzik dinletisinin yapıldığı festivalde, katılımcılara kuru fasulye yemeği ve fasulyeden yapılan tatlı ikram edildi.

Festivalde konuşan Bingöl Vali Ahmet Hamdi Usta, devletin ve hükümetin aldığı tedbirler kapsamında Bingöl’ün kalkınmada öncelikli iller arasında yer aldığını hatırlatarak, tarım sektöründe yaratılan katma değer ile kentin yarınlarını daha güçlü kılan gelişmeler yaşadıklarını belirtti.

“Terör belasını geride bıraktığımız bu yıllarda tarım sektöründe de önemli gelişmeler yaşıyoruz. Bu kapsamda Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün tarım ürünlerimiz adına katma değer oluşturmak ve çiftçilerimizin gelir seviyesini yükselterek kırsalda kalkınmayı sağlamak amacıyla takip ettiği coğrafi işaret çalışmalarında atılan somut adımlar ve alınan birbirinden güzel sonuçlar var. Yedisu horoz kuru fasulyesi için tescil belgesi alındıktan sonra yapılan projeler ve verilen desteklerle üretim 60 dekardan 700 dekara çıkarılarak 11 kat arttırıldı. Yedisu ilçemizde DSİ tarafından yapılan proje ile 8 bin dekarlık bir alan basınçlı sulama sistemine kavuşturulmuştur.Yedisu horoz kuru fasulyesine olan talebin gün geçtikçe arttıyor. Hedefimiz sulamaya açılan 8 bin dekarlık alanın, ilk aşamada en az 4 bin dekarında fasulye üretimi yapılmasıdır. Mevcut üretimin ekonomiye katkısı 17 milyon lira civarında. Hedeflediğimiz üretimin ekonomiye katkısının ise bugünkü rakamla yaklaşık 100 milyon lira olacağını paylaşmak istiyorum.” dedi

Yedisu Kaymakam Furkan Başar da üreticilerin gece gündüz demeden toprağını ekip, biçtiğini anlatarak, bu etkinliklerin üreticilerin ürünlerinin daha da değerlenmesine vesile olmasını diledi.

Başar, bu festivalin düzenlenmesinde emeği bulunan Vali Ahmet Hamdi Usta ve iş insanı Zeki Zeray’a, Zeray Vakfı’na teşekkür ettiğini belirtti.

Programda, Yedisu Belediye Ömer İsen ve Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Vali Usta, katılımcılara Yedisu horoz kuru fasulye ikramında bulundu.

Festivalde ilçede en kaliteli fasulyeyi yetiştiren üretici de belirlendi. Değerlendirme sonucu 22 üretici arasından Daimi Bakar birinci seçildi.

Festivale, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Bilgihan Yeşilyurt, İl Emniyet Müdürü Şükrü Orhan, Karlıova Kaymakamı Tufan Bağır Gilan, Vali yardımcısı Muhammed Deniz Kılınc, Saadet Partisi İl Başkanı Muhammed Fatih Tiryaki, AK Parti İl Başkanı Yılmaz Seven, üreticiler ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.