Karlıova’da gelenekse at yarışları

Karlıova’da Toklular köyünde Cumhuriyetin 100. Yıl anısına düzenlenen şeref koşusu at yarışları, çevre ilçelerden gelen vatandaşların katılımıyla büyük ilgiyle izlendi.

Karlıova’da gelenekse at yarışları
Yayınlama: 14.10.2023
800

Karlıova’da Toklular köyünde Cumhuriyetin 100. Yıl anısına düzenlenen şeref koşusu at yarışları, çevre ilçelerden gelen vatandaşların katılımıyla büyük ilgiyle izlendi. Karlıova’da 60’lı yıllardan 2000 yılına kadar her yıl düzenlenen at yarışlarına son yıllarda ara verilmişti. Ara ara vatandaşların kendi aralarında düzenlediği geleneksel at yarışlarına bu yıl Kaymakamlık destek verdi. Karlıova Kaymakamlığı tarafından Cumhuriyetin 100. Yıl anısına düzenlenen at yarışlarına birinci, ikinci ve üçüncü gelenlere Kaymakamlık ödülü ve kupası verildi. İlk defa yoğun bir katılımın olduğu at yarışlarında komşu ilçelerden Varto,Hınıs ve Tekman da yarışçılar katıldı. Müzik dinletisi, zeybek ve diğer halk oyunları gösterilerinin de yapıldığı etkinlikte, çocuklara pamuk şeker ikram edildi.

Üç gurup halinde yapılan at yarışına toplamda 18 at katıldı.

Birinci gruptan birinci gelen Hüseyin Karabağ, ikinci Nurettin Şahin, üçüncü Aydın Güngör altın ve kupa ödüllerini Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta verdi.

İkinci gruptan birinci gelen Serhat Kala, ikinci Şervan Öztürk, üçüncü Muhammet Kıraç’a ödüllerini Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan verdi.

Üçüncü grupta birinci Serhat Kala, ikinci Aydın Güngör, üçüncü Veysel Şanlı’ya ödüllerini Jandarma İl Komutanı Tuğgeneral Bilgihan Yeşilyurt verdi.

Karlıova belediye itfaiye aracı, jandarma ekipleri ve ambulansın da hazır bulunduğu yarış meydanında, olumsuz bir duruma karşı önlem alındığı görüldü. Etkinlik sonrası gelen misafirlere Karlıova’nın yöresel yemekleri ikram edildi.

Vali Ahmet Usta, herkese keyif veren bir etkinlik olduğunu söyledi.

İlçede yaklaşık bir asırdır geleneksel at yarışlarını düzenlendiğini dile getiren Usta,  “Ama 20 yıldan beri ihmal edilmiş, ara verilmiş, bunun tekrar başlamasının çok güzel bir tarihe denk geldiğini ifade etmek istiyorum. Bu etkinliklerin Cumhuriyetin 100. yılına denk gelmesi çok anlamlı ve bundan sonra da sürekli bir şekilde yapılması canı gönülden benim de isteğim. Ben de Bingöl Valisi olarak bu işe canla başla bundan sonraki süreçte daha da yaygınlaşması, daha da bölgesel anlamda bir cazibe merkezi olması için elimizden gelen desteği vereceğime söz veriyorum huzurunuzda.” diye konuştu.

 Karlıova Kaymakamı Tufan bağır Gilan yaptığı konuşmada, “Malumunuz yakın bir zamanda Cumhuriyetimizin 100. Yılını büyük bir heyecanla idrak edeceğiz. Bende Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir neferi olmaktan gurur ve onur duyduğumu sizlerle paylaşmak istiyorum.Bulunduğumuz yarış alanı uzun bir süredir vatandaşlarımızın kendi imkanlarıyla at yarışları düzenlediği yaklaşık 3300 metrelik bir koşu alanından oluşmaktadır. Bu sene de gerek vatandaşlarımız arasındaki birlik ve beraberliği pekiştirmek, gerekse programımıza bir resmiyet kazandırarak geleneksel hale gelmesine vesile olmak adına at yarışlarımızı Kaymakamlığımız öncülüğünde düzenlemeye karar verdik. Yarış atlarımızın yaşlarına göre toplamda 3 etapta gerçekleşecektir. Yarışlarımıza ilçemiz dışından Erzurum, Muş’tan ve civar il ve ilçelerden gelen yarışmacılarımıza da teşekkür ederim” dedi.

Karlıova Belediye Başkanı Veysi Bingöl yıllar sonra ilçede tekrar at yarışlarının olmasından dolayı çok duygulandığını belirterek, “Bu geleneksel at yarışları dedelerimizden, babalarımızdan kalan bir etkinliktir. Uzun yıllardır bu etkinliği yapamıyorduk. Karlıova kaymakamımızın vesilesiyle bu yıl tekrardan yaptık ve yine eski coşkuyu ve kalabalığı görüyoruz. Bundan dolayı tüm katılımcılara teşekkür ederim” dedi.

100. yıl Cumhuriyet şeref koşusu etkinliğine Devlet erkanı yoğun ilgi gösterdi. Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, Vali Yardımcısı Muhammed Deniz Kılıç, Engin Tok, Malik Çalışır, Erzurum Çat Kaymakamı Muhammet Serdar Erdoğan İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Bilgihan Yeşilyurt, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Genç Kaymakamı Muhammet Güzel, Kığı Kaymakamı Muhammet İkis, Yedisu Kaymakamı Furkan Başar, Genç Belediye Başkanı Mehmet Zeki Dirik, Kığı Belediye Başkanı Hikmet Özüağ, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Yedisu Belediye Başkanı Ömer İsen, Yayladere Belediye Başkanı Sabri Akyürek, Sancak Belediye Başkanı Nusret Koçin, Arakonak Belde Belediye Başkanı Mustafa Döner, Karlıova Kaymakamı Tufan Bağır Gilan, Karlıova Cumhuriyet Başsavcısı Nurullah Gürbüz, Karlıova Belediye Başkanı Veysi Bingöl ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.