Bingöl’de Yaz Aylarında Su Sorunu

HEDEP Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, Bingöl’de yaz aylarında yaşanan su kesintilerini Meclis’e taşıdı.

Bingöl’de Yaz Aylarında Su Sorunu
Yayınlama: 15.11.2023
100

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Bingöl Valiliği’nden aldığı bilgilerle verdiği cevapta, Bingöl merkezine yılda 6 milyon metreküp su sağlandığını ve sürekli su sıkıntısı olmadığını belirtti.

Bingöl’de yaz aylarında birçok mahallede su sıkıntısı yaşanıyor ve içme suyu dönüşümlü olarak dağıtılıyor. Milletvekili Hülakü, su kesintilerini gündeme getirerek, soru önergesiyle şu konuları sordu:

  • Bingöl merkez mahallelerindeki su kesintilerinin sebebi nedir?
  • Su kesintilerine dair belediyeden tarafınıza iletilen bir sorun var mıdır?
  • Mülki idareye yurttaşlar tarafından iletilen şikayetlerden haberdar mısınız?
  • Tarafınıza ulaşan şikayetlere dair bakanlığınızca belediyeye yönelik bir soruşturma açılacak mıdır?

İçişleri Bakanı Yerlikaya, Bingöl Valiliği’nden aldığı bilgiler doğrultusunda cevap verdi. Valilik yazısına dayanarak, Bingöl’ün su ihtiyacının farklı bölgelerden karşılandığını ve yılda 6.790.000 m3/sn su geldiğini belirtti. Ayrıca, 2022-2023 yılları içinde yapılan çalışmalarla içme suyu sondaj kuyularının oluşturularak su sıkıntılarının giderildiğini ifade etti. Yerlikaya, su kesintilerinin devamlılık arz etmediğini, oluşan arızalara belediye tarafından anında müdahale edildiğini ve gerekli önlemlerin alındığını vurguladı. İl genelinde içme suyu kaynaklarının düzenli olarak klorlandığını ve Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan kontrollerde olumsuz bir durum tespit edilmediğini belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.