Bingöl Devlet Hastanesi’nde mesai dışı muayene başladı

Aralık ayı itibarıyla üç branşta uygulamanın başlatıldığını ifade eden Başhekim Uzm. Dr. Samet Tatlı, talep doğrultusunda diğer polikliniklerde de uygulamanın başlayacağını bildirdi.

Bingöl Devlet Hastanesi’nde mesai dışı muayene başladı
Yayınlama: 07.12.2023
432

Sağlık Bakanlığı’nca hayata geçirilen Beyaz Reform kapsamında Bingöl Devlet Hastanesi’nde de mesai dışı poliklinik hizmetlerinin verilmesine başlandığı bildirildi. Hasta yoğunluğunun en fazla olduğu bölümlerle başlayan uygulamaya, daha sonra ihtiyaca göre diğer branşların da dahil edileceği belirtildi.

GÜNDÜZ İMKÂN BULAMAYAN AKŞAM MUAYENE OLABİLECEK

Yapılan değişikliklerle daha önce belirlenen kural ve kaidelerin değiştiğini anlatan Bingöl Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Samet Tatlı; “Uygulama, gündüz kliniklerde yoğunluktan dolayı randevu bulamayan ya da o saatlerde hastaneye gelemeyen, ilacını yazdıramayan, kontrollerini yaptıramayan vatandaşlarımızın, mesai saatleri dışında bu hizmeti alabilmelerine olanak sağlıyor. Zaten geldiğimiz günden bu yana poliklinik sayımızı yüzde 40 oranında arttırdık. İlerleyen dönemlerde başka polikliniklerde de bu hizmeti sunacağız” dedi.

HANGİ BRANŞLARDA AKŞAM MESAİSİ OLACAK?

Aralık ayı itibarıyla başlatılan uygulamanın yaygınlaşmasıyla polikliniklerdeki kapasitenin daha da artacağını ifade eden Başhekim Samet Tatlı, şu an en çok muayene başvurularının yapıldığı alanlardan kardiyoloji, ortopedi ve radyoloji alanlarında hizmet verildiğini ve talep doğrultusunda diğer polikliniklerde de uygulamanın başlayacağını bildirdi.

Radyoloji Polikliniğinde özellikle Dopller USG ve Meme USG randevu sürelerini azaltmayı amaçladıklarının altını çizen Tatlı, “Şu an da uzun süreli verilen randevuları sunmuş olduğumuz bu hizmetlerle bir haftaya düşürmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

AKŞAM MESAİSİNDE SAATE DİKKAT!

Mesai sonrası çalışacak kliniklerdeki hizmet saatlerinin değişiklik gösterebildiğini belirten Tatlı; “Bazı kliniklerimiz 17.00-20.00, bazıları 17.00-22.00 arasında olabiliyor. Yine bazı polikliniklerimiz bu saatlerde bir poliklinik bazıları ise dokuz poliklinik açabiliyor. Bu hem vatandaşların hem hizmet verecek sağlık ekibinin talebine göre değişebiliyor.” dedi.

RANDEVULAR 182 VEYA MHRS ÜZERİNDEN OLACAK

Tatlı, mesai saatleri dışında hizmet alımı için yine Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden işlem yapılabileceğini aktararak, “Vatandaşlarımız 182’yi arayarak başvuru yapabilir ya da MHRS üzerinden yapabilir. Vatandaşımız sisteme girip, hastaneyi seçerek, mesai saatleri ya da mesai saatleri dışındaki başvuru kısmına ulaşıyor ve kendilerine uygun olanı seçerek randevusunu alabiliyor” bilgisini verdi.

TAHLİL VE TETKİKLER DE YAPILABİLECEK

Başhekim Tatlı, mesai saatleri dışında hekimin isteyeceği bazı tetkiklerin de yine aynı saatlerde hastanede yapılabileceğini ifade ederek; “Hekimin istem verdiği kan, idrar tahlilleri gibi temel tetkikler ve görüntüleme tetkikleri yapılabilecek, ileri seviye işlemler için ise randevu verilebilecek” dedi.

Başhekim Tatlı, mesai saatleri dışında poliklinik hizmeti veren, bu fedakarlığı yapan hekimlere teşekkür ettiğini de sözlerine ekledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.