Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Dikkat!

Bingöl devlet hastanesi göğüs hastalıkları uzmanı doktor gizem kurt, kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte kentteki karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulundu.

Yayınlama: 09.12.2023
179

Bingöl Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gizem Kurt, kış aylarında soba, şofben ve doğal gazın yanlış kullanımına bağlı olarak karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması gerektiğini belirterek, “Karbonmonoksit, Özellikle oksijene nazaran 200 kat daha fazla bağlanması sebebiyle, kanda oksijen azlığına sebebiyet verir. Aile bireylerinde baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı kusma, göğüs ağrısı, çarpıntı gibi şikayetlerin olması durumunda hızlıca o ortamdan uzaklaşılması, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir” dedi.

Bingöl Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gizem Kurt, kış aylarında kentteki karbonmonoksit zehirlenmesine karşı uyarılarda bulundu. Dr. Kurt, karbonmonoksit gazının renksiz ve kokusuz olduğunu ve soba, şofben ve doğal gazın yanlış kullanımına bağlı olarak zehirlenmelere yol açtığını ifade ederek, “Karbonmonoksit gazı solunum yoluyla kana karıştıktan sonra hemoglobine bağlanır bu hemoglobin oksijene taşıyan bir elementtir. Karbonmonoksit renksiz kokusuz bir gazdır. Özellikle soba, şofben ve doğal gazın yanlış kullanımına bağlı olarak zehirlenmelere sebep olmaktadır.

Özellikle oksijene nazaran 200 kat daha fazla bağlanması sebebiyle kanda oksijen azlığına sebebiyet verir. Bu kanda oksijenin azalmasına bağlı olarak da hastalarda belli semptomlar görülür. Bunlardan bazıları baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı kusma, göğüs ağrısı, çarpıntı gibi Semptomlardır. Özellikle tüm aile bireylerinde bu şikâyetlerin görünüyor olması uyarıcıdır. Hastanede karbonmonoksit zehirlenmesi için belli başlı tedavi uygulanmaktadır. Bunlardan bir tanesi yüzde yüz oksijen tedavisidir ve hastalar dört saat boyunca müşahede altında tutulur. Bir diğeriyse kandaki karbonmonoksit değerine göre belirlenen bu tedavi yöntemi seçilen hiperbarik oksijen tedavisidir. Özellikle kırsalda yaşayan, soba kullanan vatandaşlarımızın bu soba kurulumlarında dikkat etmesi, temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir. Böyle bir durumla karşılaştıklarında özellikle aile bireylerinde de varsa mutlaka o da havalandırılmalı. Ortamdan hızlıca uzaklaşılmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Gerekirse 112 acil servisi aracılığıyla hastaneye başvurulması önerilir” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.