Artan Deprem Riskine Karşı Hazırlıklı Olun!

Yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, İzmir Karşıyaka’daki artan deprem riskine dikkat çekerek, İstanbul için “Artık geliyor, onun için hazır olmak lazım” uyarısında bulundu.

Artan Deprem Riskine Karşı Hazırlıklı Olun!
Yayınlama: 19.12.2023
48

Yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, İzmir Karşıyaka’da artan deprem riskine dikkat çekerek, İstanbul için “Artık geliyor, onun için hazır olmak lazım” uyarısında bulundu. Moriwaki, Edirne’de düzenlenen bir programın ardından yaptığı açıklamada, kamu kurumları, belediyeler, şirketler ve vatandaşların depreme karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini vurguladı.

Moriwaki, özellikle binanın zemininin depremlerde büyük önem taşıdığını belirterek, herkesin yaşadığı binadan başlaması gerektiğini ifade etti. Binanın ruhsatı, iskan durumu ve yapıldığı tarih gibi faktörlerin kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan uzman, özellikle 2000 yılından önce yapılan binalarda zeminin kötü olabileceğini belirtti.

“Oturduğunuz binada ruhsat, iskan var mı, yok mu, kontrol altında yapılan bir bina mı?” diye sorarak, bu kriterlerin kontrol edilmesi gerektiğini söyleyen Moriwaki, 2000 yılından sonra yapılan binalarda ise rahatlıkla oturulabileceğini belirtti. Ancak, yumuşak zeminli, ruhsatsız ve 2000 yılından önce inşa edilmiş binalarda deprem durumunda sallantı ile çökme olabileceğine dikkat çekti.

Deprem sonrasında aile bireylerinin nerede buluşacaklarını belirlemenin ve eşyaları sabitlemenin önemine vurgu yapan Moriwaki, bu şekilde bir yaşam üçgeni oluşturmanın gerekliliğini ifade etti. Özellikle Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Doğu Anadolu Fay Hattı’ndaki Bingöl, Muş ve Bitlis gibi bölgelerde deprem için alınması gereken önlemlere dikkat çekti.

Gemlik Körfezi’nde meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremi değerlendiren Moriwaki, depremin Kuzey Anadolu Fayı’nın güney kolunda gerçekleştiğini belirtti. Ancak, bu depremin İstanbul’u etkilemediğini vurgulayan uzman, Körfezdeki depremin fayın güney kolundaki Bursa, İnegöl, Balıkesir ve Bandırma’dan hissedildiğini açıkladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.