Çiftçilere Müjde: Mazot ve Gübre Desteği Başlıyor!

“Çiftçilere Müjde! Mazot ve Gübre Desteği Ekim 2023’te Başlayacak” Tarımsal destek ödemelerinde mazot ve gübre desteği ne zaman verilecek? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde gündeme gelen konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çiftçilere Müjde: Mazot ve Gübre Desteği Başlıyor!
Yayınlama: 07.09.2023
30

Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçilerin üretimini desteklemek amacıyla her ay düzenli olarak ödeme yapmaya devam ediyor. Tarımsal destek ödemelerinde son dönemde artan maliyetler ve akaryakıt fiyatları nedeniyle öne çıkan mazot ve gübre destekleri gündemde. Mazot ve gübre desteği ne zaman verilecek? İşte tüm detaylar…

Mazot ve gübre desteği verilecek mi? Ödemelerini her ay düzenli olarak alan çiftçilerin merakla beklediği mazot ve gübre desteğine ilişkin bilgi, geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısında açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarda müjdeli haberi paylaştı.

Konuşmasında, “2024 yılında da verimliliğe odaklı bir yaklaşımla çiftçilere destek vermeye devam edeceğiz. Kasım ayından itibaren çiftçilerimizin Ziraat Bankası hesaplarına hububat için mazot ve gübre desteği tahsis edildi. Buğday, arpa, yulaf, çavdar ve pirinç üreticilerine Mart ayında ödeyeceğimiz mazot ve gübre desteğini Ekim 2023’ten itibaren Ziraat Bankası hesaplarına tahsis edeceğiz. Üreticilerimize destek vereceğiz. Toplamda 11,5 milyar liralık destek sağlayacağız.”

Tarımsal destek ödemelerine dahil olan kalemler nelerdir? Çiftçilerin her ay aldıkları tarımsal destek ödemeleri şunları içermektedir:

  • Kırsal Kalkınma Yatırım Desteği: 89.784.906 Türk Lirası
  • İyi Tarım Uygulamaları Desteği: 47.701.090 Türk Lirası
  • Organik Tarım Desteği: 45.659.000 Türk Lirası
  • Zeytin Çekirdeği Desteği: 31.644.739 Türk Lirası
  • Motorin ve Gübre Desteği: 11.480.875 Türk Lirası
  • Hububat, Bakliyat ve Mısır Çekirdeği Desteği: 7.659.340 Türk Lirası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.