Türkiye, Türksat 6A ile Uzayda Heyecan Verici Bir Döneme Giriyor

Türkiye’nin uzay alanındaki çalışmaları, Türksat 6A haberleşme uydusu projesi ile heyecan verici bir döneme girdi.

Türkiye, Türksat 6A ile Uzayda Heyecan Verici Bir Döneme Giriyor
Yayınlama: 16.09.2023
11
A+
A-

Türkiye’nin uzay alanındaki çalışmaları, Türksat 6A haberleşme uydusu projesi ile heyecan verici bir döneme girdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A uydusunun yerli teslimatının Mart ayında gerçekleşeceğini ve Space X firması ile yapılan anlaşma doğrultusunda Haziran 2024’te uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini açıkladı.

Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin uzayda daha etkin bir rol oynamayı amaçladığını belirtti. Türkiye’nin uydu serüveninin TÜRKSAT 1B ile başladığını ve şimdi ise yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A ile zirveye ulaştığını vurguladı. Türksat 6A, 42 doğu boylamında hizmet verecek ve 35 bin 786 kilometre uzaklıkta yer merkezli bir yörüngede konumlanacak. Bu yerli ve milli haberleşme uydusu, Ku bantta hizmet sunacak ve daha önce erişilemeyen Güney-Doğu Asya gibi bölgelere de ulaşım sağlayacak.

TÜRKSAT 6A projesinin Türksat, SSB ve TUSAŞ iş birliğiyle yürütüldüğünü belirten Bakan Uraloğlu, proje kapsamında önemli bileşenlerin yerli imkanlarla üretilmesinin dışa bağımlılığı azaltacağını vurguladı. Uydu, uçuş bilgisayarı, güç dağıtım birimi, elektrikli itki motoru, yakıt tankı gibi kritik bileşenlerin yerlileştirilmesiyle Türkiye’nin uzay sektöründeki yerlilik oranının artırılacağını ifade etti.

Kaynak: KARLIOVA GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.