Bingöl Valisi Usta: “Yayaların Güvenliği Önemli, İhmalden Kaçınmayacağız”

Bingöl’de gerçekleştirilen “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” etkinliğine katılan Vali Ahmet Hamdi Usta, yayaların güvenliği konusunda önemli mesajlar verdi.

Bingöl Valisi Usta: “Yayaların Güvenliği Önemli, İhmalden Kaçınmayacağız”
Yayınlama: 17.10.2023
13

Bingöl’de gerçekleştirilen “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” etkinliğine katılan Vali Ahmet Hamdi Usta, yayaların güvenliği konusunda önemli mesajlar verdi. İçişleri Bakanlığı tarafından koordine edilen yaya öncelik programı kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte, trafik polisleri, öğrenciler ve sürücüler yaya güvenliği konusunda bilgilendirildi.

Vali Ahmet Hamdi Usta, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Bilgihan Yeşilyurt ve İl Emniyet Müdürü Şükrü Orhan ile birlikte öğrencilerle birlikte yaya geçidinde yürüdü.

Vali Ahmet Hamdi Usta, etkinlik sonrasında yaptığı açıklamada, ulaşımın hayatın ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayarak, teknolojik gelişmelerin ulaşımın hız ve kalitesini artırdığını belirtti. Ancak, bu gelişmelerin yayaların güvenliğini tehlikeye attığını ifade eden Vali Usta, şehir içi ve şehirlerarası yollarda taşıtların hızlanmasıyla birlikte yaya güvenliğinin göz ardı edildiğine dikkat çekti.

Vali Usta, İçişleri Bakanlığı tarafından 2021-2030 yıllarını kapsayan karayolu güvenli strateji belgesi ve 2021-2023 yılları arasındaki Karayolu Güvenliği eylem planının açıklandığını belirterek, amaçlarının yayaların güvenliğine dikkat çekmek ve yayalardan kaynaklanan yaralanmaları ve ölümleri azaltmak olduğunu söyledi. Vali Usta, bu amaç doğrultusunda “Yayaların güvenliği önceliğimizdir” mesajıyla çeşitli projelerin hayata geçirildiğini ve bunun sürdürüldüğünü ifade etti.

Özellikle okul önlerindeki yaya geçitlerine dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Vali Usta, çocukların güvenliği ve sorumluluğunun herkes için önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, yayaların güvenliğini tehlikeye atan sürücülere ceza vermekten çekinmeyeceklerini ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.