Hülakü, Bingöl’deki Ağır Hasarlı Yapıların Yıkılma Zamanını Sordu

HEDEP Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, Bingöl’deki Ağır Hasarlı Yapıların Ne Zaman Yıkılacağını Sordu

Hülakü, Bingöl’deki Ağır Hasarlı Yapıların Yıkılma Zamanını Sordu
Yayınlama: 27.10.2023
22

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, Bingöl ilinde tespit edilen ağır hasarlı yapılarla ilgili bir meclis soru önergesi verdi. Hülakü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye yönelik bu soru önergesi ile Bingöl’deki ağır hasarlı yapıların ne zaman yıkılacağını sordu.

Bingöl ilinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası AFAD Başkanlığı tarafından ilin “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan edildiğini ifade eden Milletvekili Hülakü, bu ilan sonrasında 7269 sayılı yasa ve Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını ve 3047 yapının ağır hasarlı olduğunun belirlendiğini belirtti.

Hülakü’nün soru önergesi aşağıdaki soruları içeriyor:

  • Bingöl’de, ağır hasarlı olduğu tespit edilen yapılar ne zaman yıkılacaktır?
  • Bingöl’de, etkin bir afet planlaması ne zaman yapılacaktır?
  • Yıkılması gereken ağır hasarlı yapıların hak sahiplerinin ve bu yapılarda ikamet eden kiracıların mağdur olmaması için Bakanlığınız tarafından nasıl bir çalışma yürütülmektedir?
  • Ağır hasarlı olduğu tespit edilip yıkılması gereken yapıların hak sahiplerine, yeni yapı inşası için kredi ve hibe desteği verilecek midir?
  • Bingöl il genelinin tamamında hasar tespit çalışması yapılmış mıdır?
  • Bingöl il genelinde hasar tespit çalışmasının yapılmadığı kaç yapı vardır? Bu yapıların hasar tespitinin yapılmamasının gerekçesi nedir?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.