Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı 2027’de Hizmete Girecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-İzmir arasını 3.5 saate düşürecek olan hızlı tren hattının hizmete gireceği tarihi açıkladı. Uraloğlu, projenin 2027 yılında tamamlanarak hizmete açılacağını duyurdu.

Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı 2027’de Hizmete Girecek
Yayınlama: 04.09.2023
29

KARLIOVA GAZETESİ – Ankara-İzmir yüksek hızlı tren hattının yapımı hızla devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bu projenin güzergâhındaki tünellerde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Uraloğlu’nun ilk durağı Afyonkarahisar oldu. Uraloğlu, Bayat ilçesinde devam eden Bayat-2 Tüneli’nin inşaatını denetledi ve ardından Sinanpaşa ilçesindeki yarma imalatı ve altyapı platformlarına yönelik incelemelerde bulundu. Bakan Uraloğlu, güzergâhtaki çalışmaları tek tek inceledikten sonra Manisa’ya geçti ve burada YHT çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

7 milyondan fazla kişi hızlı tren konforunu deneyimleyecek

Bakan Uraloğlu, Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinin 2027 yılında tamamlanmasıyla, mevcut demiryolu bağlantısının 824 kilometreden 624 kilometreye düşeceğini açıkladı. Uraloğlu, “Ankara – İzmir arası seyahat süresi 14 saatten 3 saat 30 dakikaya düşecektir. Bu proje sayesinde Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ve İzmir illerinde yaşayan 7 milyondan fazla kişi, hızlı tren konforuyla seyahat edebilecek. Ayrıca, çevre illerle olan etkileşimi de göz önünde bulundurarak, YHT hizmetinden faydalanan nüfusun daha da artması bekleniyor. Bu proje aynı zamanda ülkemizin üçüncü büyük şehri olan İzmir’i, Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar gibi illeri Ankara’ya daha da yaklaştırarak bölgedeki ticaret hacmini artıracaktır” dedi.

Uraloğlu, Ankara – İzmir Hızlı Tren Projesi ile “Ankara – Afyonkarahisar arası seyahat süresi 1 saat 40 dakikaya, Ankara – Uşak arası seyahat süresi 6 saat 50 dakikadan 2 saat 10 dakikaya, Ankara – Manisa arası seyahat süresi ise 11 saat 45 dakikadan 2 saat 50 dakikaya düşeceğini” açıkladı.

Bakan Uraloğlu, artık uzun yıllar boyunca vatandaşların tercih etmediği demiryolu seyahatlerinin hızlı ve konforlu bir alternatif haline geldiğini vurguladı.

67 viyadük ve 66 köprü inşa edilecek

Bakan Uraloğlu, projenin tamamlandığında Ankara-İzmir arasındaki hat uzunluğunun 624 kilometreye düşeceğini ve yılda yaklaşık 13.3 milyon yolcu ile 90 milyon ton yük taşınmasının öngörüldüğünü ifade etti. Projeye dahil olan 49 tünelin toplamda 40.7 kilometre uzunluğunda olduğunu ve 67 viyadük ile 66 köprü inşa edileceğini belirten Uraloğlu, Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi’nin tamamlanmasıyla yıllık yaklaşık 1.1 milyar lira tasarruf sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.