Karlıova Emniyet Müdürlüğünden sosyal medya dolandırıcılığına karşı uyarı

Karlıova Emniyet Müdürlüğünce son dönemlerde sosyal medyada gerçekleşen dolandırıcılık konularına karşı vatandaşlara uyarıda bulundu.

Karlıova Emniyet Müdürlüğünden sosyal medya dolandırıcılığına karşı uyarı
Yayınlama: 07.09.2023
248
A+
A-

Karlıova Emniyet Müdürlüğünce son dönemlerde sosyal medyada gerçekleşen dolandırıcılık konularına karşı vatandaşlara uyarıda bulundu.

Dünya genelinde toplumun her kesimi tarafından yoğun olarak kullanılan sosyal medya, dolandırıcılık faaliyetleri için zemin oluştu. Son günlerde Karlıova ilçesinde çok sayıda vatandaşın bu tür medya programları üzerinde dolandırılmasına ilişkin Emniyet yetkilileri harekete geçti.

Karlıova Emniyet Müdürlüğü güvenli İnternet kullanımı için rehberlik amacıyla başlattığı çalışmada sosyal medya hesaplarından, son günlerde gündeme gelen, alışveriş dolandırıcılığı girişimlerine karşı uyarı yayımladı.

Uyarıda vatandaşların tanımadıkları kişi ya da hesaplara bankacılık şifrenizi, kimlik bilgilerinizi ve tek kullanımlık işlem şifrelerinizi talep edenlere kesinlikle itibar etmeyin uyarısında bulundu.

Savcı, Polis yada askerin operasyon için vatandaştan yardım veya para istemediğini belirten yetkililer, bu tür aramalara itibar edilmemesi ve böylesi bir durum karşısında derhal suç duyurusunda bulunulması çağrısında bulundu.

Piyasa fiyatının çok çok altında bir fiyatla satışa sunulan özellikle akıllı telefon ve bazı elektronik eşyalarla ilgili bu reklamlar tamamen dolandırıcılık amacıyla yayınlanan reklamlardır.

Bu tip sosyal medya sitelerden kesinlikle alışveriş yapmayın. Alacağınız ürünün piyasa değeriyle karşılaştırmasını kesinlikle yapın.
Mağdur olduğunuz böylesi bir durum karşısında derhal şikâyet için en yakın emniyet birimine ya da Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek suç duyurusunda bulunun.

Dolandırıcı şahıslar Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medyalarda açtıkları sahte hesaplarla kendisini askerlik arkadaşınız, eşinizin-çocuğunuzun yakın bir arkadaşı veya uzaktan bir akrabanız gibi tanıtarak başının belada olduğunu, acilen paraya ihtiyacı olduğunu bildiren mesajlarla, belirli bir adrese para yollamanızı isteyerek sizleri mağdur edebilir.

Buna karşı Karlıova Emniyet Müdürlüğü, İnternet üzerinden tatil planı yaparken, online alışveriş yaparken, oto kiralama ve oto yedek parça alırken, link içerikli mesajlar ve sahte icra takibi gibi mesajlara  karşı hazırladığı taslağın vatandaşların dikkatlice okumaları ve buna karşı tedbir almaları gerektiğini belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.