YSK, 2024 Mahalli İdareler Seçimleri Takvimini Açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 2024 Mahalli İdareler Seçimleri’nin 31 Mart 2024 tarihinde yapılacağını açıkladı ve bu tarihi resmi olarak belirledi. Aday olacak kamu görevlileri için önemli bir tarih de belirledi.

YSK, 2024 Mahalli İdareler Seçimleri Takvimini Açıkladı
Yayınlama: 27.10.2023
26

YSK tarafından yapılan açıklamada, “2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun’un 8’inci maddesinin birinci fıkrasına göre, mahalli idareler seçimlerinin beş yılda bir yapılacağı belirtildi. Her seçim döneminin beşinci yılındaki 1 Ocak gününün seçim başlangıç tarihi olduğu hatırlatıldı ve aynı yılın Mart ayının son Pazar gününün ise oy verme günü olduğu vurgulandı. Bu nedenle 2024 Mahalli İdareler Seçimleri’nin 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacağı belirtildi.

Aday olmak isteyen kamu görevlilerinin 1 Aralık 2023 Cuma günü saat 17.00’ye kadar görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiği de açıklamada yer aldı.

Bingöl’de toplam 11 belediye başkanının seçimle belirleneceği bu seçimlerde Bingöl Merkez, Adaklı, Genç, Karlıova, Kiğı, Solhan, Yayladere, Yedisu ilçeleri ile Sancak, Ilıcalar ve Arakonak beldelerinde belediye başkanları seçilecek. Ayrıca mahalle ve köy muhtarları ile il genel meclisi ve belediye meclis üyeleri de bu seçimlerde belirlenecek.

YSK’nin seçim tarihini belirlemesi, seçim süreçlerinin başlamasına işaret ediyor ve seçimle ilgili hazırlıkların artık resmi olarak başlaması gerekiyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.