Bingöl’de KOAH Uyarısı: 384 Milyon Hasta Var

KOAH Hastalığı ve Tedavi Yolları: Bingöl Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Muhammed Değer’den Açıklama

Yayınlama: 15.11.2023
16

Bingöl Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Muhammed Değer, ‘Dünya KOAH Günü’ vesilesiyle yaptığı açıklamada, KOAH hastalığına dikkat çekti. Dr. Değer, KOAH’ın dünya genelinde ciddi bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada yaklaşık 384 milyon KOAH hastası bulunduğunu ifade etti.

Ülkemizde ise KOAH tanısı konulan 4-5 milyon civarında hastanın olduğunu tahmin ettiklerini dile getiren Dr. Muhammed Değer, KOAH’ın ölümcül hastalıklar arasında dünya genelinde üçüncü sırada yer aldığını vurguladı. Hastalığın tütün tüketimi, çevresel etkenler, mesleki faktörler, genetik etkenler ve yaşlanma gibi birçok etkenle ilişkilendirilebileceğini belirtti.

Dr. Değer, yaptığı açıklamada, KOAH hastalarının yüzde 80’inin sigara bağımlılığına sahip olduğunu söyledi. Hastalığın belirtileri arasında öksürük, balgam ve nefes darlığının bulunduğuna dikkat çeken Değer, bu şikayetleri olan bireylerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalarını önerdi.

Tedavi edilebilir bir hastalık olan KOAH’tan kurtulmak için tütün ve tütün ürünlerinden uzak durulması, temiz hava koşullarına dikkat edilmesi, düzenli beslenme ve düzenli egzersizin önemli olduğunu belirten Dr. Muhammed Değer, kamuoyunu bilinçlendirmek adına önemli bilgiler paylaştı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.